You are currently viewing Relacja ze spaceru historycznego w Skrzydlnej

Relacja ze spaceru historycznego w Skrzydlnej

W sobotę 6 sierpnia 2022 roku w Skrzydlnej odbył się siódmy z tegorocznego cyklu spacer historyczny o tytule:Dawna historia i nowe odkrycia

W pochmurne popołudnie przy niewielkim deszczu w Skrzydlnej rozpoczął się kolejny spacer z cyklu Spacerów Historycznych w Powiecie Limanowskim. Mimo niesprzyjającej aury na spacer przybyło około osiemdziesięciu kilku uczestników. (Był to najliczniejszy udział uczestników w tegorocznej edycji). Spacer w Skrzydlnej nosił tytuł: „Dawna historia i nowe odkrycia”. Spacer rozpoczął się przed zabytkowym kościołem pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa. Na początku prowadzący Karol Wojtas przywitał wszystkich uczestników a następnie przedstawił zasady bezpiecznego zwiedzania świątyni, w której cały czas trwają prace badawcze i konserwatorskie. Potem wszyscy weszli do kruchty pod wieżą kościoła, gdzie prowadzący opowiedział o historii świątyni w Skrzydlnej i omówił jej architekturę. W między czasie uczestnicy ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu zwiedzania podzieli się na mniejsze grupki i rozpoczęli podziwianie jej wnętrza. Prowadzący wspomniał o ostatnich odkryciach dokonanych w tym kościele oraz pokazał poszczególne odkryte malowidła ścienne oraz inne elementy wnętrza. Następnie, gdy już wszyscy zobaczyli wnętrze uczestnicy spaceru wspólnie obeszli na zewnątrz kościół oglądając między innymi tablice epitafijne. Potem na rynku uczestnicy ustawili się do wspólnej fotografii pamiątkowej a następnie podeszli pod budynek willi rodziny Ginterów. Tam przywitała wszystkich właścicielka budynku i potomkini Ginterów pani Bożena Lechowicz. Tu także ze względów wielkości wnętrza uczestnicy podzieli się na kilka grup i rozpoczęli oglądanie wnętrza. W między czasie Karol Wojtas oraz Przemysław Bukowiec opowiedzieli w skrócie o pewnych aspektach okupacji niemieckiej w Skrzydlnej oraz początkach konspiracji na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny świtowej. Po zwiedzeniu przez wszystkich wnętrza „Ginterówki” uczestnicy podziękowali właścicielom i udali się w kierunku dworu obronnego. Po dotarciu pod dwór wszystkich uczestników przybyłych gości powitali właściciele dworu państwo Marzena i Józef Cieślakowie. Potem o historii dworu w skrócie opowiedział Karol Wojtas a wypowiedź uzupełnił syn właścicieli pan Bartłomiej Cieślak, który opowiedział o pracach badawczych i konserwatorskich prowadzonych w ostatnim czasie. Później wszyscy weszli do wnętrza zabytkowych piwnic, gdzie oprócz zwiedzania na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez właścicieli. Tam przez dłuższy czas uczestnicy dyskutowali o dworze oraz jego konserwacji z właścicielami a także częstowali się między innymi: zimną lemoniadą, kołaczem oraz tradycyjnym chlebem ze smalcem. Na zakończenie Karol Wojtas przeprowadził konkurs i zwycięzcom wręczył nagrody. Na zakończenie spaceru wszyscy podziękowali państwu Cieślakom za możliwość zwiedzenia i poczęstunek a prowadzący zaprosił na kolejne spacery w następny weekend.

Zabytkowe budowle w Skrzydlnej uczestnikom spaceru udostępnili do zwiedzania zarządcy i właściciele obiektów: ks. proboszcz Marek Krupa, państwo Bożena i Łukasz Lechowiczowie, państwo Marzena i Józef Cieślak wraz z dziećmi.

„Spacery Historyczne” organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „II Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego oraz organizacja innych wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu Limanowskiego”.