You are currently viewing Strzeszyce/Mszana Dolna. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Strzeszyce/Mszana Dolna. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

W sobotę 16 lipca wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w historycznej wędrówce w Strzeszycach a w niedzielę 17 lipca w Mszanie Dolnej. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

STRZESZYCE

w sobotę 16 lipca 2022 roku o godz. 16:30 przy Kaplicy Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Strzeszycach rozpocznie się spacer „Strzeszyce wieś kolonistów józefińskich”

Strzeszyce to jedyna w powiecie limanowskim wieś kolonistów niemieckich sprowadzonych na ziemie ówczesnej Galicji przez cesarza Józefa II pod koniec XVIII wieku. Podczas spaceru uczestnicy zobaczą zachowaną oryginalną drewnianą zabudowę miejscowości. Koloniści józefińscy zbudowali tu swoje domu i gospodarstwa w typowej architekturze oraz układzie dla niemieckich regionów ich pochodzenia. W Małopolsce większość z kolonistami józefińskimi kojarzy zabudowę Gołkowic czy Świniarska a przecież i w powiecie limanowskim jest miejscowość posiadająca taki typ zabudowy. Oprócz tego uczestnicy zapoznają się z historią Strzeszyc która sięga średniowiecza a wieś należała przez stulecia do dóbr klasztornych sióstr klarysek ze Starego Sącza.

Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Strzeszyce z lotu ptaka
Strzeszyce zabudowa

Miasto MSZANA DOLNA

w niedzielę 17 lipca 2022 roku o godz. 17:00 w Mszanie Dolnej przed budynkiem dworca kolejowego od strony torów rozpocznie się spacer „Wpływ Kolei Transwersalnej na rozwój Mszany Dolnej”

W latach 1882 – 1885 w Galicji zbudowano ponad 550 kilometrów nowej linii kolejowej z Czadcy do Husiatynia. 16 grudnia 1884 roku otwarto odcinek Kolei Transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza. Powstanie linii kolejowej wpłynęło znacząco na rozwój całego powiatu limanowskiego jak i poszczególnych miejscowości w tym Mszany Dolnej. Po otwarciu linii kolejowej zaczęły powstawać różne zakłady przemysłowe w regionie. Jednak także w takich miejscowościach jak Mszana Dolna czy Limanowa powstały wtedy oprócz budynków dworców kolejowych także budynki mieszkalne dla kolejarzy oraz budynki magazynowe. Podczas spaceru uczestnicy zobaczą takie budynki w Mszanie Dolnej a także zachowany reper geodezyjny z czasów budowy samej linii który pokazuje wysokość ponad poziom morza, ale nie Bałtyku, lecz Adriatyku.

Potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Wydarzenia te są kolejnymi z serii 12 spacerów historycznych. Udział w spacerach jest nieodpłatny. Godziny rozpoczęcia poszczególnego spaceru oraz miejsce startu podane są na stronie www.lotlimanowski.pl oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego, na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych – informuje Agata Zięba – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego