W ramach realizacji projektu pn.”Akademia Turystyki Powiatu Limanowskiego” w dniach 22-24 listopada br. odbyła się wizyta studyjna dla kadr turystycznych, władz samorządowych oraz zarządzających atrakcjami turystycznymi w powiecie limanowskim, zatytułowana: „Szlakiem Zabytków Techniki”
W wyjeździe wzięły udział 22 osoby.
Program wizyty obejmował:
- Zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych Perła architektury regionu i nowoczesny browar, w którym piwo warzy się nieprzerwanie od daty jego założenia w 1629 r.
- Zwiedzanie zabytkowej Kopalni Srebra znajdującej się w województwie śląskim. Jest to jedyna w Polsce oddana do zwiedzania trasa turystyczna prowadząca przez podziemia dawnej kopalni srebra. Jej zwiedzanie niesie ze sobą dużą wartość nie tylko wizualną i przygodową, ale także historyczną.
- Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga. Jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnia odwadniająca i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Sztolnia Czarnego Pstrąga jest jedynym w woj. śląskim zabytkiem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa. Misją Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jednym z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Najciekawsze z nich wyeksponowano, ujmując w działy tematyczne.
- Zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec, czas zwiedzania ok. 2h. Browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie, gdzie 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części swe podwoje otworzyło arcyciekawe muzeum.
- Zwiedzanie Starej Fabryki w Bielsku-Białej. Wewnątrz znajduje się niezwykła ekspozycja historyczna opowiadająca dzieje bielsko-bialskiego przemysłu.
W trakcie wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami samorządów, osobami zajmującymi się turystyką, nastąpiła wspólna wymiana zdań i doświadczeń, z zakresu rozwoju i promocji regionu.
Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Akademia Turystyki Powiatu Limanowskiego” sfinansowanego z budżetu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.















