You are currently viewing Nowe Rybie/Tymbark. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”

Nowe Rybie/Tymbark. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”

W sobotę (4 września) wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w historycznej wędrówce w Nowym Rybiu a w niedzielę (5 września) w Tymbarku. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

NOWE RYBIE

W sobotę (4 września) o godzinie 15:00 w Nowym Rybiu przed kościołem pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego rozpocznie się spacer „Rupniowscy herbu Drużyna na Ziemi Limanowskiej”. Podczas tej historycznej wędrówki uczestnicy dowiedzą się o dziejach rodów herbu Drużyna na Ziemi Limanowskiej w tym rodu Rupniowskich. Poznają także historię parafii w Nowym Rybiu oraz zwiedzą zabytkowy kościół. W trakcie spaceru uczestnicy także zobaczą cmentarz parafialny i poznają życiorys księdza Mikołaja Zagórskiego – proboszcza w Rybiu, uczestnika powstania styczniowego.

Spacer potrwa około 2 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

TYMBARK

W niedzielę (5 września) o godzinie 16:00 przy bramie cmentarza parafialnego w Tymbarku rozpocznie się spacer „Józef Marek, sady owocowe i Podhalańska Spółdzielnia Owocarska”. Podczas wędrówki uczestnicy poznają historię powstania zakładów owocowych w Tymbarku oraz ich dzieje w czasie II wojny światowej. W czasie spaceru przybliżona zostanie także postać inżyniera Józefa Marka (1900 – 1958) – założyciela Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej w Tymbarku. Uczestnicy poznają także dzieje Spółdzielni Mleczarskiej w Tymbarku. Kolejnym wątkiem poruszanym podczas spaceru będzie historia konspiracji w czasie II wojny światowej w powiecie limanowskim szczególnie na terenie Tymbarku.

Spacer potrwa około 2 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

            Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.