You are currently viewing Relacja ze spacerów historycznych w Mszanie Dolnej oraz Szczawie

Relacja ze spacerów historycznych w Mszanie Dolnej oraz Szczawie

W miniony weekend odbyły się kolejne dwa spacery z cyklu dwunastu „Spacerów Historycznych w Powiecie Limanowskim” organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego. W sobotę 21 sierpnia w Mszanie Dolnej odbył się spacer „Mszana Dolna w czasie okupacji” a w niedzielę 22 sierpnia w Szczawie odbył się spacer „Wody Mineralne i Partyzanci”. Spacery poprowadził Karol Wojtas.

MSZANA DOLNA – w sobotę (21 sierpnia) przy bramie głównej cmentarza parafialnego rozpoczął się spacer „Mszana Dolna w czasie okupacji”. W tym miejscu prowadzący wprowadził uczestników w tematykę wybuchu II wojny światowej. Na cmentarzu parafialnym pierwszym przystankiem był cmentarz wojenny nr 363 pospolicie nazywany „kwaterą wojenną” gdzie spoczywają oprócz żołnierzy I wojny światowej także polscy żołnierze polegli we wrześniu 1939 roku. Tu prowadzący opowiedział o wydarzeniach września 1939 roku na Ziemi Limanowskiej w tym także w rejonie Mszany Dolnej. Omówione zostały walki na terenie powiatu limanowskiego. Uczestnicy dowiedzieli się w tym miejscu także że we wrześniu 1939 roku na teren powiaty limanowskiego oprócz wojsk niemieckich weszły także wojska słowackie. Kolejnym punktem były zbiorowa mogiła i pomnik ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego. W tym miejscu prowadzący opowiedział o historii tego pomnika oraz o ofiarach pochodzących z Mszany Dolnej i okolicy które zginęły z rąk niemieckich i sowieckich. Obecna na spacerze pani Anna Knapczyk opierając się na materiałach spisanych przez swojego ojca – Franciszka Knapczyka byłego więźnia obozów koncentracyjnych KL Auschwitz i KL Mauthausen Gusen uzupełniła wypowiedź prowadzącego o szczegółowe informacje o ofiarach pochodzących z Mszany Dolnej. Na podstawie zapisków Franciszka Knapczyka powstała lista aresztowanych, zaginionych i zamordowanych mieszkańcach Mszany Dolnej. Karol Wojtas przedstawił także postacie ofiar zbrodni katyńskiej pochodzących z Mszany Dolnej i najbliższej okolicy. Kolejnym przystankiem była tablica poświęcona księdzu Józefowi Stabrawie – proboszczowi mszańskiemu który zginął w obozie koncentracyjnym w KL Dachau 17 sierpnia 1942 roku. Wspomniano nie tylko losy tego kapłana podczas II wojny światowej, ale także jego zasługi i działalność w Mszanie Dolnej i powiecie limanowskim w okresie II RP. Ostatnim punktem na trasie spaceru była tablica Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej, która znajduje się na budynku Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych.Tam została omówiona struktura organizacji konspiracyjnych w Mszanie Dolnej oraz sylwetki wybranych dowódców i żołnierzy ZCZ, ZWZ i AK.     

Uczestnicy spaceru w Mszanie Dolnej

Fot. Agnieszka Józefiak-Lewandowska

SZCZAWA – w niedzielę (22 sierpnia) odbył się spacer „Wody Mineralne i Partyzanci”. Spacer rozpoczął się przy nowym kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa nazywanego kościołem partyzanckim. Tam uczestnicy poznali historię świątyni oraz jej wyposażenie. Następnie wszyscy przeszli do Izby Pamięci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po zwiedzeniu ekspozycji wszyscy przeszli do Pijalni Wody Mineralnej, gdzie prowadzący spacer Karol Wojtas przedstawił sylwetkę Antoniego Gryziny – Laska ps. „Doktor Świder” – lekarza, balneologa, żołnierza. W pijalni wszyscy mogli spróbować wód mineralnych a także chwilę odpocząć. Ostatnim punktem na trasie spaceru był pomnik poświęcony 1 Pułkowi Strzelców Podhalańskich AK. Tam prowadzący opowiedział o historii 1 PSP AK a także o powstałym Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej.

Uczestnicy spaceru w Szczawie

            Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.