You are currently viewing Zapraszamy na „Spacer historyczny – Limanowa naftą pachnąca”

Zapraszamy na „Spacer historyczny – Limanowa naftą pachnąca”

Już w najbliższy weekend Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”. Poprzednie dwie edycja Spacerów Historycznych organizowanych przez LOT Limanowski w latach 2019 i 2021 roku cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców powiatu jak i gości z Małopolski.

W tym roku w ramach projektu „Spacerów historycznych w Powiecie Limanowskim” wszyscy zainteresowani przeszłością naszego regionu oraz jego zabytkami będą mogli wziąć udział w dwunastu wędrówkach w każdej z gmin i miast powiatu limanowskiego.

Pierwszy „Spacer historyczny – Limanowa naftą pachnąca”, poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas. Podczas spaceru uczestnicy poznają dzieje rafinerii w Limanowej – Sowlinach oraz tragiczne wydarzenia jakie działy się na tym terenie w czasie II wojny światowej.

Rafineria w Sowlinach powstała w latach 1907 – 1909 i zbudowana została na terenie, na którym wcześniej stał dwór oraz zabudowania dworskie Kazimierza Marsa. Uczestnicy z prowadzącym podążą po zabudowaniach dawnego osiedla rafineryjnego i budynkach dawnego zakładu. Zobaczą między innymi wille przeznaczone w przeszłości dla dyrektorów, inżynierów i średniego personelu technicznego oraz bloki przeznaczone dla robotników, ale także budynek dawnego kasyna, w którym miał swoją siedzibę przez pierwsze lata istnienia limanowski szpital. Zobaczą także budynek, z którego w 1939 roku wyszedł na granicę ze Słowacją Batalion Obrony Narodowej LIMANOWA oraz miejsce, w którym w czasie II wojny światowej znajdowały się kolejno obóz jeniecki dla polskich żołnierzy w 1939 roku a później po agresji Niemiec na ZSRR obóz jeniecki dla jeńców sowieckich i w końcu obóz dla grupy Żydów ze zlikwidowanego limanowskiego getta od sierpnia 1942 do listopada tego roku. W trakcie spaceru poruszone zostaną także wątki powstania parafii w Sowlinach i początków limanowskiego szkolnictwa średniego.

Spacer rozpocznie się w niedzielę 26 czerwca 2022 roku o godz. 17 00 w Sowlinach przy dawnej bramie wejściowej do rafinerii na dzisiejszej ulicy Fabrycznej. Potrwa około 2,5 godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Udział w spacerach jest nieodpłatny. Godziny rozpoczęcia poszczególnego spaceru oraz miejsce startu podane będą na stronie www.lotlimanowski.pl oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego  na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych – informuje Agata Zięba – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego