Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego, realizując projekt pn. „Akademia Turystyki Powiatu Limanowskiego”, finansowany z budżetu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, ogłasza nabór na wizytę studyjną zatytułowaną: Szlakiem Zabytków Techniki, która odbędzie się w terminie 22-24 listopad 2024r.
Celem wizyt będzie pokazanie sposobu profesjonalnego zarządzania atrakcjami turystycznymi, poznanie tajników sukcesu danego produktu, możliwość wymiany informacji oraz inspiracja i podniesienie poziomu wiedzy.
Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 10 listopada 2024r, pod adresem e-mail: lotlimanowski@gmail.com
UDZIAŁ W WIZYCIE JEST BEZPŁATNY!
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WIZYTY STUDYJNEJ:
PIĄTEK 22.11.2024r.
godz. 7:30 – Wyjazd z Limanowej (Parking przy LDK)
godz. 11:00 – 12:30 – zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych Perła architektury regionu i nowoczesny browar, w którym piwo warzy się nieprzerwanie od daty jego założenia w 1629 r. W muzeum można zobaczyć fascynujące dzieje Tyskich Browarów Książęcych i historię niezwykle silnego, wielopokoleniowego związku lokalnej społeczności z Browarem, odwzorowane historyczne zdjęcia pokoleń browarników na muralach, z których jeden zalicza się do największych w Polsce. W trakcie zwiedzania można doświadczyć jak powstaje dobre piwo i poznać profile sensoryczne piw Tyskich i Książęcych. W Laboratorium Piwa czekają rozmaite piwne artefakty i najlepsze odmiany surowców. W historycznych ceglanych piwnicach Tyskich Browarów Książęcych znajduje się pub Pod Browarem, w którym nastąpi zwieńczenie zwiedzania – pokaz właściwego nalewania złotego trunku i degustacja warzonego kilka metrów nad lokalem, serwowanego zaraz po uwarzeniu, piwa Tyskie Gronie z Browaru.
godz. 13:00 – 14:00 obiad jednodaniowy – Restauracja „W Międzyczasie”
godz. 15:00 – 17:00 -zwiedzanie zabytkowej Kopalni Srebra znajdującej się w województwie śląskim. Jest to jedyna w Polsce oddana do zwiedzania trasa turystyczna prowadząca przez podziemia dawnej kopalni srebra. Jej zwiedzanie niesie ze sobą dużą wartość nie tylko wizualną i przygodową, ale także historyczną. Historia górnictwa na tych terenach sięga zamierzchłych czasów i potrafi wzbudzić ciekawość. W Zabytkowej Kopalni Srebra udostępnione do zwiedzania są stanowiska pracy, narzędzia, Komora Srebrna i Niska.
godz.18:30 – zakwaterowanie – Hotel Opera ***
godz.19:00 – kolacja w hotelu i nocleg
SOBOTA 23.11.2024r.
godz.8:00 – śniadanie
godz.9:15 – wymeldowanie z hotelu, przejazd do Sztolni Czarnego Pstrąga
godz.10:00 – 11:00 – Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga Jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnia odwadniająca i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Dowiemy się w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznamy niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Na zwiedzanie podziemnego korytarza składa się rejs łodzią na odcinku 600 m. Sztolnia Czarnego Pstrąga jest jedynym w woj. śląskim zabytkiem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
godz. 12:45 – 13:30 – zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa. Misją Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jednym z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Najciekawsze z nich wyeksponowano, ujmując w działy tematyczne.
godz.13:45 – obiad w Restauracji Trojak
godz.15:00 – wyjazd do Żywca (około 1h)
godz.16:00 – przyjazd od Żywca, Muzeum Browaru Żywiec, czas zwiedzania ok. 2h. Browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie, gdzie 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części swe podwoje otworzyło arcyciekawe muzeum. Po przekroczeniu wrót muzeum, goście wchodzą w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa.
godz.18:30 – zakwaterowani Hotel Zimnik Luksus Natury **** i Hotel Zimnik ***
godz.19:00 – kolacja w hotelu i nocleg
NIEDZIELA24.11.2024r.
godz. 8:00 – śniadanie
godz.9:30 – wykwaterowanie i przejazd do Bielska-Białej
godz.10:00 – zwiedzanie Starej Fabryki w Bielsku-Białej (bez przewodnika). Wewnątrz znajduje się niezwykła ekspozycja historyczna opowiadająca dzieje bielsko-bialskiego przemysłu. Ponadto zwiedzający mogą poznać technologię wytwarzania tkanin wełnianych, na oryginalnej, historycznej linii produkcyjnej. Czas zwiedzania ok.2 h.
godz.12:00 – wyjazd z Bielska-Białej i powrót do Limanowej
godz. 15:00 – przyjazd do Limanowej