You are currently viewing Relacja ze spaceru historycznego w Lubomierzu

Relacja ze spaceru historycznego w Lubomierzu

W niedzielę 14 sierpnia 2022 roku w Lubomierzu odbył się dziesiąty z tegorocznego cyklu spacer historyczny o tytule:Lubomierz wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców

W słoneczne i ciepłe popołudnie w niedzielę 14 sierpnia w Lubomierzu przed kościołem pod wezwaniem Świętego Józefa rozpoczął się spacer historyczny pod tytułem „Lubomierz wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców”. Na początku wszystkich przybyłych uczestników spaceru powitał prowadzący spacery Karol Wojtas. Po krótkim wstępie wszyscy weszli do wnętrza kościoła, gdzie uczestników powitał miejscowy proboszcz o. Marek Kustroń OFM. Potem Karol Wojtas przedstawił w skrócie dzieje Lubomierza oraz miejscowej parafii. Opowiedział także o okolicznościach budowy świątyni i o okolicznościach przejęciu opieki nad parafią przez franciszkanów. Potem głos zabrał o. Marek Kustroń OFM który opowiedział o charyzmacie franciszkańskim i o posłudze zakonu w dzisiejszych czasach w Polsce i na świecie. Później opowiedział także o błogosławionych męczennikach ojcu Zbigniewie Strzałkowskim i ojcu Michale Tomaszku którzy zginęli w Peru w 1991 roku. Ojciec Marek Kustroń podzielił się swoimi wspomnieniami, gdyż razem studiował w seminarium z dzisiejszymi błogosławionymi. Z racji ze w niedzielę przypadało wspomnienie świętego Maksymiliana Kolbe ojciec Marek opowiedział także o tym świętym męczenniku. Później Karol Wojtas przedstawił okoliczności tragicznych wydarzeń z nocy z 3 na 4 lipca 1943 roku, gdy Niemcy przeprowadzili pacyfikację Lubomierza i spalili miejscową plebanię a trzech zakonników o. Edmunda Dulika, o. Marcelego Leję i br. Tomasza Pilcha wywieźli do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Następnie wszyscy obejrzeli wyposażenie i wystrój kościoła a Karol Wojtas opowiedział o nim. Po zwiedzeniu wnętrza świątyni wszyscy wyszli na zewnątrz, gdzie prowadzący spacer opowiedział o historii pasterstwa i hodowli owiec oraz bydła w Beskidzie Wyspowym i Gorcach. Potem scharakteryzował dawną architekturę drewnianą tej części powiatu limanowskiego. Uczestnicy także wyrazili zdanie o stanie zachowania i poszanowaniu zachowanych ostatnich przykładów dawnego budownictwa w powiecie limanowskim. Na zakończenie wszyscy zapozowali do pamiątkowej fotografii a prowadzący rozdał materiały promocyjne. Po zapowiedzeniu kolejnych wędrówek spacer zakończył się.

Warto wiedzieć

  • W nocy z 3 na 4 lipca 1943 roku Niemcy przeprowadzili pacyfikację Lubomierza. Wojsko, żandarmeria i policja otoczyli wieś a wszystkich mieszkańców spędzono na cmentarz parafialny. Niemcy zaczęli brutalne przesłuchania i rewizje w gospodarstwach.  Aresztowali także trzech miejscowych franciszkanów i na oczach mieszkańców spalili plebanię – klasztor. Aresztowanych zakonników wywieźli do więzienia w Nowym Sączu a następnie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Niemcy aresztowali o. Edmunda Dulika, o. Marcelego Leję i br. Tomasza Pilcha którzy przeżyli pobyt w obozie KL. Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych. W 2019 roku w kościele w Lubomierzu odsłonięto pamiątkowa tablice poświęconą pacyfikacji miejscowości i pamięci franciszkanów o. Edmunda, o. Marcelego i br. Tomasza.

„Spacery Historyczne” organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „II Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego oraz organizacja innych wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu Limanowskiego”.