You are currently viewing Szyk / Młyńczyska. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Szyk / Młyńczyska. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

W sobotę 23 lipca wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w historycznej wędrówce w Szyku (spacer poprowadzi Karol Wojtas) w niedzielę 24 lipca w Młyńczyskach (spacer poprowadzi Przemysław Bukowiec).

SZYK – Gmina Jodłownik

w sobotę 23 lipca 2022 roku o godz. 16:30 przy Kościele w Szyku rozpocznie się spacer Święty Stanisław i drewniana świątynia (spacer poprowadzi Karol Wojtas)

Podczas spaceru uczestnicy zwiedzą zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętej Barbary oraz cmentarz parafialny. Szyk to wieś położona u podnóży Kostrzy 725 m. n. p. m. w dolinie Tarnawki. W Szyku od stuleci wznosi się drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętej Barbary. We wnętrzu tej niewielkiej świątyni odsłonięto stosunkowo niedawno zabytkowe polichromie przedstawiające żywot Świętego Stanisława. Na wyposażeniu kościoła znajdują się także zabytkowe obrazy w tym cenne przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowane na desce. Na pobliskim cmentarzu parafialnym znajdują się stare kamienne nagrobki.

Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Kościół w Szyku

MŁYŃCZYSKA – Gmina Łukowica

W niedzielę 24 lipca 2022 roku o godz. 15:30 przy cmentarzu parafialnym w Młyńczyskach rozpocznie się spacer W cieniu Modyni – Śladami Genowefy Kroczek „Lotte” (spacer poprowadzi Przemysław Bukowiec)

Działalność konspiracyjna w czasie II wojny światowej na terenie Beskidu Wyspowego opierała się na strukturach organizacji Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. To właśnie z tą drugą była związana, pochodząca z Przyszowej, legendarna sanitariuszka – Genowefa Kroczek „Lotte”. Jej działalność społeczna, patriotyczna w znacznej mierze miała miejsce na terenie wsi Młyńczyska. Podczas spaceru na cmentarzu parafialnym uczestnicy poznają historię zapomnianych mogił partyzanckich żołnierzy z oddziału „Opór” oraz ciekawostki związane z kapliczką ofiar II wojny światowej. Ponadto na osiedlu Cisowy Dział, uczestnicy spaceru poznają historię działalności Genowefy Kroczek „Lotte”, nazywanej małopolską „Inką” oraz partyzantów oddziału „Opór”. Na trasie spaceru historia kapliczki Matki Boskiej Częstochowskiej i szpitalików partyzanckich. Dla wytrwałych spacer z przełęczy Cisowy Dział na wieżę widokową na górze Modyń (1029 m n.p.m.) .

Potrwa około 3 godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Przełęcz Cisowy Dział – Młyńczyska
Mogiła partyzanta Jana Noska „Kaczorowskiego”.
Genowefa Kroczek „Lotte”
Pomnik ofiar II wojny światowej w Młyńczyskach

Wydarzenia te są kolejnymi z serii 12 spacerów historycznych. Udział w spacerach jest nieodpłatny. Godziny rozpoczęcia poszczególnego spaceru oraz miejsce startu podane są na stronie www.lotlimanowski.pl oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego, na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych – informuje Agata Zięba – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego