You are currently viewing W ten weekend w Limanowej kolejny spacer historyczny o tematyce Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej.

W ten weekend w Limanowej kolejny spacer historyczny o tematyce Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej.

Spacer rozpocznie się w sobotę 15 października 2022 roku o godz. 15 00 w  rynku – przed budynkiem Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej.

Temat przewodni spaceru historycznego:

Limanowa – miasto w cieniu niemieckiej okupacji

W pierwszych dniach września 1939 r. Limanowa znalazła się na linii frontu wojennych zmagań. Okres niemieckiej okupacji to tragiczna historia 1964 dni walki o przetrwanie, to zmagania z propagandą oraz krwawymi represjami ze strony niemieckiego okupanta. Mimo to na terenie miasta działalność rozwijały organizacje konspiracyjne, które prowadziły cywilny i wojskowy opór wobec okupacyjnej rzeczywistości. Zbierano informacje, gromadzono broń, lekarstwa, organizowano tajne nauczanie. Podczas spaceru zainteresowani poznają historię pierwszych dni wojny oraz  przykłady polityki represji stosowanych przez niemiecką administrację wobec mieszkańców miasta na przestrzeni całego okresu okupacji. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać historię organizacji okupacyjnej administracji w poszczególnych budynkach na terenie Limanowej, w tym szkic planu miasta opracowany przez żołnierzy AK. W czasie historycznej wędrówki przywołane zostaną wybrane wydarzenia, sylwetki postaci związane z działalnością pierwszych organizacji konspiracyjnych na terenie miasta. Prowadzący spacer postarają się odpowiedzieć na pytania związane z okresem niemieckiej okupacji i działalności konspiracyjnej np. jak miała wyglądać akcja „Burza” na terenie miasta?  

Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 „Wolność po polsku”