You are currently viewing Dobra/Łukowica. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”

Dobra/Łukowica. Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”

W sobotę (31 lipca) wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w historycznej wędrówce w Dobrej a w niedzielę (1 sierpnia) w Łukowicy. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

Dobra – w sobotę 31 lipca 2021 roku o godzinie 16:00 rozpocznie się spacer historyczny pod tytułem: Małachowscy, Pordesowie oraz Leopold Węgrzynowicz. Wędrówka rozpocznie się w zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem Świętych Szymona i Judy Tadeusza. Tu uczestnicy poznają zarówno historię zabytkowej świątyni jak i dzieje parafii w Dobrej. Kolejnym punktem na trasie będzie cmentarz parafialny. Po zwiedzeniu nekropolii uczestnicy spaceru udadzą się do parku podworskiego. Przy sprzyjających warunkach pogodowych przewidziane są kolejne punkty na trasie takie jak między innymi dom, który należał do Leopolda Węgrzynowicza. Podczas spaceru uczestnicy poznają między innymi historię rodów, których przedstawiciele przez kolejne stulecia byli właścicielami miejscowości. Dobra należała między innymi do rodów Pieniążków, Lubomirskich oraz Małachowskich. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się także o przemysłowej historii Dobrej w tym o roli rodziny Pordesów. W trakcie wędrówki przybliżona zostanie także postać Leopolda Węgrzynowicza (1881 – 1960) który ostatnie lata swojego życia spędził w Dobrej i spoczywa na miejscowym cmentarzu.

  • Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.
  • Zbiórka i start spaceru o godz. 16:00 przy zabytkowym drewnianym kościele.

Łukowica – w niedzielę 1 sierpnia 2021 roku o godzinie 17:00 rozpocznie się spacer historyczny pod tytułem: Michał Sędziwój i niezwykła świątynia parafialna”. Na szlaku tej wędrówki znajdą się zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła i nowa świątynia parafialna pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych a także park podworski. Podczas spaceru uczestnicy poznają dzieje miejscowej parafii oraz historię zabytkowej świątyni. Przybliżona zostanie także postać urodzonego w Łukowicy Michała Sędziwoja słynnego alchemika, ale także lekarza i filozofa. Poruszone zostaną także inne wątki z przeszłości Łukowicy.   

  • Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.
  • Zbiórka i start spaceru o godz. 17:00 przy zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem św. Andrzeja.

            Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.